دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:

مرتبه
تاریخ : شنبه 5 بهمن 1392
  اولین بمب افكن مدرن استراتژیك چین
چین به طوررسمی اعلام كرد كه ورود به خدمت بمب افكن H-6K در خلال برگزاری  جشنهای شصتمین سالگرد تاسیس جمهوری خلق چین انجام پذیرفته اما این بمب افكن  در اواخر 2006 و اوایل 2007 به همراه عكس در وب سایتهای چینی و برخی منابع open source  قابل رویت بود.  H-6K به شدت تحت تاثیر خبری دیگر جنگنده های خبرساز چینی مانند  FC-1، J-10  و J-11  قرارداشته و یكی از عللی كه اطلاعات در باره  این بمب افكن كم میباشد همین مورد است. برای یگان بمب افكن استراتژیك نیروی هوائی چین H-6K به همان اندازه مهم میباشد كه برای یگان تاكتیكی چین J-10، J-11  و Su-27.


در حقیقت H-6K  اولین بمب افكن استراتژیك به معنای واقعی چین با مشخصات هواپیماهای جدید و امروزی بوده و دارای بدنه تغییر یافته، موتور جدید،‌ آویونیك بهتر و برد افزایش یافته میباشد. H-6K همچنین اولین بمب افكن چینی است كه قادر به حمل موشك های كروز چینی برد بلند مدرن كه قادر به شلیك خارج از برد دفاع هوائی دشمن می باشد است.  H-6K  برگرفته از مدل H-6  كه خود نمونه چینی Tu-16 Badger میباشد مشتق شده است. چین از دهه 70 تا اوایل دهه90 تغییرات زیادی در مدل قدیمی H-6   از جمله بر روی ناوبری و سیستمهای مخابراتی و هدفگیری اعمال كرده بود. چین همچنین مدل دریائی به نام H-6D كه قادر به حمل موشكهای ضد كشتی بود را ساخت اما تلاش برای ساخت مدل H-6I با موتورهای جدید ناكام ماند.http://www.img4u.net/


در دهه 90 نیروی هوائی چین آشكارا با بحران مواجه بود. H-6 فقط در صورت حمل موشكهای ضد كشتی بمب افكن معقولی به نظر میرسید ، در حالیكه مدل مورد استفاده نیروی هوائی چین فقط قادر به پرتاب بمبهای سقوط آزاد بوده و در این صورت احتمال نفوذ به شبكه پدافند هوائی دشمن به حداقل میرسید. تمام مدلهای H-6 از فقدان برد مناسب در رنج بودند . برخی از تحلیلگران نظامی چینی در دهه 90 بر این باور بودند كه پس از دریافت جنگنده های Su-30 با قابلیت سوختگیری هوائی دیگر هیچ نیازی به نگهداری بمب افكنهای H-6  نمیباشد. مدل H-6H كه در اواخر دهه 90 آشكار شد اولین تلاش چین برای رفع  این مشكلات بود.  این مدل قادر به حمل فقط 2 موشك كروز KD-63 كه نمونه تغییر یافته C-601 برای حمله به اهداف زمینی بود.
موشك های كروز KD-63  مدلی منسوخ شده و قدیمی  با بردی فقط معادل 200 كیلومتر بودند كه خلبان را در مواجهه با یك سیستم پدافند هوائی مدرن دچار مشكل می نمود. ضمن اینكه برد ناكافی  H-6 همچنان به عنوان یك معضل باقی مانده بود.  از این روی تصمیم گرفته شد تا كار بر روی H-6  این بار به صورت اساسی و ریشه ای انجام  پذیرد.  كار بر روی H-6K از سال 2000 آغاز و اولین پرواز آزمایشی در ژانویه 2007 صورت پذیرفت.  تفاوت اصلی H-6K در موتورهای آن است. موتورهای توربوفن روسی D-30KP-2 جانشین موتورهای توربوجت  WP-8 كه خود كپی چینی از نمونه اوریجینال روسی AM-3M, برای بمب افكنهای Tu-16 میباشد شده اند. موتورهای جدید ساخت NPO Saturn  بسیار قدرتمندتر و در عین حال مصرف سوخ كمتری را نیز دارند.
چین این موتورهای جدید را قبلا برای یگان Il-76 خود خریداری كرده بود. چین قراردادی برای خرید 55 دستگاه از موتورهای D-30KP-2 با امكان افزایش 33 دستگاه بیشتر  را قبلا به امضاء رسانه بود اما نیروی هوائی چین فقط دارای 14 فروند Il-76 و 5 فروند KJ-2000 میباشد. برنامه خرید 38 فروند Il-76  و تانكرهای Il-78  تحت قرارداد سال 2006 در میاه راه ناكام ماند. كاملا اشكار بود كه چین  این قرارداد بزرگ را فقط  برای یگان IL-76  خود كه ناگهان موتورهای آنها دچار مشكل شده بودند نمیخواست، چین موتورها را برای اسكادران H-6K در نظر داشت.


http://www.img4u.net/


برای تطبیق نیروی محركه جدید، ورودی های موتور دارای ابعادی بزرگتر و شكل متفاوت تری نسبت به H-6 و Tu-16 میباشند. این یكی از مهمترین راه های تشخیص بمب افكن جدید با نمونه های قبلی میباشد. یكی از مهمترین دلایل تغییر موتور، رسیدن به برد بیشتر بوده است. رسانه های چین برای این بمب افكن جدید بردی معادل 3000 تا 3500 كیلومتر متذكر شده اند. امری كه تاكنون به صورت رسمی تائید نشده است.  چین سعی بسیار دارد تا وابستگی خود را به موتورهای روسی قطع نماید. برای این منظور، تولید بدون لیسانس موتورهای WS-18 كه كپی (بدون مجوز) موتورهای روسی D-30KP-2, میباشد در دستور كار چین قرار گرفته. این موتورها قرار است تا در هواپیماهای ترابری سنگین آینده چین نیز به كار روند. تست موتور WS-18 در سال 2007 و در یكی از کارخانجات Chengfa Group آغاز شد. هنوز مشخض نیست كه چه زمانی این موتور برای تولید انبوه آماده خواهد گشت. برنامه توسعه موتورهای چینی در مورد زمان بندی بسیار بدنام بوده و زمان مشخصی را برای  deadline آنها نمیتوان در نظر داشت.


دماغه H-6K به طور كامل مورد بازنگری قرار گرفته  و ضمن كوتاه تر شدن پانل شیشه ای ناوبر حذف شده است. به جای كاكپیت ناوبر، H-6K از رادوم كه پوشش دهنده یك  رادار قدرتمند است بهره میبرد. همچنین رادوم زیر كاكپیت ناوبر كه در نمونه H-6H  و كلیه نمونه های دریائی قابل مشاهده بود نیز حذف شده است. اگرچه اطلاعات زیادی از سیستمهای آویونیك، رادیو الكتریك و جنگ الكترونیك  H-6K موجود نیست اما تصاویر منتشر شده نشان دهنده ان است كه  H-6K  مجهز به كاكپیت با نمایشگرهای  MFD است. H-6K مجهز به 6 مقر پرتاب موشكهای كروز CJ-10A با برد 2000 كیلومتر در زیر بال میباشد.  برخی منابع از حمل موشك هفتم در مقر میانی بدنه نیز سخن گفته اند. به نظر نمیرسد كه H-6K مجهز به مقر داخلی پرتاب بمب باشد و این فضا مورد استفاده مخزن سوخت اضافه و تجهیزات رادیو الكترونیك قرار گرفته است. برخی كارشناسان نظامی  بر این باورند كه در آینده بمب افكن جدید قادر به حمل موشك ضد كشتی YJ-62 با برد 300 كیلومتر بر پایه موشك CJ-10 خواهد بود. این احتمال در صورت تولید نمونه دریائی  H-6K بیشتر خواهد شد.
http://www.img4u.net/


خانواده  موشكهای YJ-62/CJ-10 بر پایه توسعه موشك های كروز Red Bird/ Honhniao  بنا نهاده شده كه در طراحی  آن شباهتهائی با موشك Kh-55/AS-15  به چشم میخورد.  چین تعداد زیادی از موشك های كروز Kh-55/AS-15 را طی سالهای 1999 تا 2000 از اوكرائین خریداری نمود. احتمال آن میرود كه اوكرائین در پروژه CJ-10 در حوزه سیستمهای ناوبری و ساخت موتور به چین كمك كرده باشد. همچنین پس از ناكامی موشكهای كروز Tomahawk آمریكا در حمله به اهداف طالبان در سال 1999، چین تعداد زیادی از این موشكها را در پاكستان و افغانستان بدست آورد. اطلاعات بدست آمده از Tomahawk ناكام در افغانستان و پاكستان در پروژه CJ-10/YJ-62 بكار گرفته شد. گزارشهای رسیده تاكنون حاكیست كه این موشكها فاقد كلاهكهای اتمی میباشند.
با فرض تجهیز H-6K  به موشكهای جدید، این بمب افكن قادر است تا به اهداف زمینی در برد 5000 كیلومتری حمله نماید.با  این برد ، H-6K یك تهدید جدی برای پایگاه های آمریكا در اقیانوس آرام میباشد و در صورت تجهیز به موشكهای YJ-62 نیز همین تهدید برای ناوگان آمریكا و متحدانش در منطقه محسوب خواهد شد. همچنین ، مراكز حساس و اتمی هند نیز مورد تهدید جدی واقع خواهند شد و باعث خواهد شد تا هند به فكر ترمیم نقاط پدافندی  از مراكز حساس اتمی خود باشد. چین بر این  باور است كه مشخصات بمب افكن  H-6K نزدیك به بمب افكن Tu-22M3 بكفایر میباشد. H-6K  قرار است تا در آینده هسته مركزی اسكادران بمب افكن نیروی هوائی چین را تشكیل بدهد.


منبع:سنترال کلوب
طبقه بندی: بمب افکنهای سنگین دوربرد، 
برچسب ها: آشنایی با بمب افكن مدرن چینی H-6K،
دنبالک ها: آشنایی با بمب افكن مدرن چینی H-6K،
ارسال توسط فرهاد
آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات