دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:

مرتبه
تاریخ : جمعه 25 مرداد 1392
هویتزر خودكششی Rascal هویتزری با سرعتی بالا،‌ دوربرد و چابك ، با سیستم توپخانه ای كم وزن كه ساخت صنایع Soltam وابسته به گروه صنعتی Koor در شهر حیفا واقع در اراضی اشغالی میباشد. (تا الان ادرس چند تا كارخونه رو تو حیفا دادما).

صنایع Soltam سازندگان خانواده ای  از سیستمهای توپخانه ای شامل خمپاره انداز ها و مهمات مربوط به آنها و انواع هویتزرهای كششی وخودكششی میباشد.

Rascal جمع و جور ترین و سبك ترین محصول Soltam  در بین انواع هویتزرهای خودكششی 155 میلیمتری میباشد.شاسی این خودرو منحصر به فرد بوده و بر پایه هیچ تانكی ساخته نشده ( هویتزر 60  تنی Slammer بر پایه شاسی Merkava  و turret ، هویتزر M72 بر پایه شاسی Centurion ، هویتزر L33 بر پایه شاسی Sherman M4A3E8)

تصویر

هویتزر L33


تصویر

هویتزر slammer


طراحی:

تسریع مجهز كردن نیروهای واكنش سریع باعث شد تا نیاز به قابلیتهای حمل و نقل هوایی برای سیستم های توپخانه ای احساس گردد.اندازه كوچك و وزن كم Rascal توانایی حمل دریایی ،‌راه آهن ، كامیون و هوایی (مثلا هواپیمای ترابری C-130 كه نسبتا كوچك میباشد) را به این هویتزر داده است.
وزن كم 20 تنی این هویتزر و اندازه مناسبش باعث شد تا نیاز به تانك بر جهت جابجایی حذف گردد و دسترسی این خودرو را به مناطقی كه برای سایر خودروهای بزرگتر دشوار یا ناممكن است را ایجاد نماید مانند جاده های باریك كوهستانی ،‌پلهای باریك ، تونلها و خیابانهای شهری باریك.

تصویر


قدرت بالا نسبت به وزن كم موجب شده تا این هویتزر با سرعت بالا  در جاده ها ، چالاكی در جاده های ناهموار و خاكی ، واكنشی سریع در عملیاتها چه در صحرا و كوهستان به انجام ماموریت بپردازد مانورپذیری بالا به همراه سیستم هدایت هیدرولیكی باعث فراهم شدن توانایی ورود وخروج سریع و آسان در فضاهای محدود میدان جنگ گردیده است.

بدنه تماما جوشكاری شده از فولاد میباشد.جایگاه راننده در قسمت جلو سمت چپ قرار دارد كه به همراه سایر سرنشینان در برابر آتش سلاحهای سبك و تركش توپ محافظت میگردد.جایگاه سرنشینان در بخش مركزی هویتزر است كه فضایی برای سه نفر شامل دونفر توپچی و یكنفر فرمانده را دارد. وجود پرده های محافظ  كركره مانند بر روی پنجره های این هویتزر باعث شده كه در زمان جنگ و درگیری این پرده ها بسته شده و ایمنی افراد را بیشتر گرداند.
بسته به نوع ماموریت ، امكان نصب دوربینهای دید در شب بر روی این هویتزر نیز وجود دارد.

تصویر

تسلیحات:


Rascal  هویتزری با توپ155 میلیمتری است.توپ برروی صفحه هیدرولیكی قابل چرخش در عقب هویتزر نصب شده كه قابلیت چرخش 30  درجه ای به طرفین و جابجایی عمودی 0  تا 60 درجه ای با نیروی هیدرولیكی را دارا میباشد.قطعه ای به لودر (قسمت بارگزار مهمات) كمك میكند كه از یك سیستم پنوماتیك انرژی میگیرد.

پنوماتیك: استفاده از فشار گاز جهت به حركت در آوردن قطعات مكانیكی.

تصویر

در زمان آماده سازی جهت شلیك، دو پایه در انتهای هویتزر كه به صورت هیدرولیك عمل میكنند در محل توقف ،پایین می آیند كه موجب استقرار بیشتر میگردند.


تصویر


Rascal  قادر به حمل حداكثر 36 عدد پرتابه میباشد  كه در قفسه هایی واقع در طرفین توپ  قرار دارند و قادر به شلیك انواع مهمات155  میلیمتری است.

نیروی محركه هویتزر:


محفظه موتور در سمت چپ خودرو در پشت سر محل نشستن راننده قرار دارد.دارا بودن موتور از نوع دیزل با قدرت 350 اسب بخار با حداكثر سرعت 48 كیلومتر بر ساعت و برد عملیاتی 350 كیلومتر، دنده اتوماتیك و سیستم هدایت هیدرولیك و سیستم ترمز با عملكردی بالا از ویژگیهای این هویتزر است.
Rascal  هویتزری شنی دار است كه متشكل است از6 چرخ  در هر طرف با تایرهای لاستیكی ، چرخ دنده های بزرگ در جلوی چرخ اول كه به وضوح قابل مشاهده است و یك چرخ در عقب كه نیروی شافت موتور را منتقل میكند.
همچنین یك جرثقیل(وینچ) هیدرولیكی در مركز جلوی هویتزر نصب گردیده است.


تصویر

هویتزر خودكششی( SPWH 2052 (Atmos 2000  نیز  از روی هویتزر Rascal  به وجود آمده است.


تصویر

هویتزر Atmos 2000  


منبع: میلیتاری

طبقه بندی: نیروی زمینی سایر کشورها، 
برچسب ها: هویتزر خودكششی Rascal ساخت اسراییل،
دنبالک ها: هویتزر خودكششی Rascal ساخت اسراییل،
ارسال توسط فرهاد
آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic