دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:

ارسال نیروی هوایی جمهوری چین (ROCAF) 


نیروی هوایی جمهوری چین (تایوان) شاخه هوایی از ارتش جمهوری چین یا تایوان میباشد.ماموریت اصلی ROCAF دفاع از حریم هوایی و مرزهای كشور تایوان در برابر تهاجم ارتش خلق چین میباشد.

اولویت اصلی برای ROCAF افزایش برد شناسایی و رهگیری جنگنده های خود و یكپارچه سازی سیستم های راداری و ضد هوایی مستقر در خاك تایوان و افزایش سلاحهای تهاجمی،به خدمت گرفتن جنگنده های مدرن و مقاوم سازی فرودگاهها و سایر تاسیسات خود در برار حملات غافلگیرانه دشمن برای افزایش توان رزمی خود میباشد.

در سال 2005 بنا بر تصمیم فرماندهی نیروهای مسلح كشور تایوان،فرماندهی كلیه سیستم های موشكی تهاجمی تایوان تحت فرماندهی نیروی هوایی تایوان درامد.پس از این تغییر فرماندهی كلیه واحد های SAM كوتاهبرد و میانبرد ارتش تایوان تحت فرماندهی نیروی هوایی تایوان در امدند.


در جولای سال 2010 ، Bruce Lemkin جانشین سابق فرماندهی نیروی هوایی ایالات متحده امریكا ادعا كرد كه توان رزمی نیروی هوایی تایوان برای دفاع از حریم هوایی خود به دلیل فرسوده بودن جنگند ه هایش به میزان زیادی كاهش یافته است و واگذاری جنگنده های جدید به نیروی هوایی تایوان یك اولویت جدی است.


تاریخچه نیروی هوایی تایوان


نیروی هوایی تایوان (جمهوری چین) بطر رسما در سال 1920 اغاز بكار نمود زمانی كه دولت جمهوری چین بر تمامی سرزمین چین (چین و مغولستان) حكومت میكرد.در این زمان تعدادی هواپیما از گونه های مختلف خریداری گشته و توسط افسران عالیرتبه چینی برای رقابت بر سر در دست گرفتن قدرت در چین استفاده میشد تا اینكه در سال 1928 گروههای مختلف چینی با یكدیگر متحد گشتند.


در خلال جنگ چین و ژاپن (1945-1937) كه بخشی از جنگ جهانی دوم بود، ROCAF نیز در حمله علیه جنگنده های متخاصم ژاپنی در منطقه خاور دور سهیم بود.جنگنده های چینی درگیر در جنگ در ابتدا شامل جنگنده هایی از نوع Curtiss Hawk 2,3 و Boeing P-26 مدل 281 بودند و در بسیاری از جنگهای بزرگ هوایی كه از 14 اگوست 1937 كه با حمله سریع و ناگهانی جنگنده های نیروی دریایی سلطنتی ژاپن به پایگاه هوایی "814" چین اغاز گردید شركت داشتند.از همین رو این تاریخ یعنی 14 اگوست در تقویم جمهوری چین به روز نیروی هوایی نامگذاری گردیده است.


درگیری جنگنده های چینی Boeing P-26/281 با جنگنده های ژاپنی Mitsubishi A5M اولین درگیری بزرگ مابین هواپیماهای تمام فلزی و تك باله در تاریخ جنگهای هوایی دنیا است.


در عملیایت منحصر به فردی در اوریل سال 1938 دو فروند بمب افكن Martin B-10 متعلق به ROCAF بر فراز خاك ژاپن مشاهده گردیدند در حالیكه تنها مشغول فرو ریختن برگه های تبلیغاتی بر فراز شهر های ناگازاكی و ساكای ژاپن بودند.


در نیمه پایانی جنگ چین و ژاپن و از سال 1941 در زمانیكه نیروی هوایی تایوان به شدت مشغول جنك با نیروی هوایی و زمنی ارتش سلطنتی ژاپن بود، تعداد زیادی از خلبانان امریكایی به یاری ROCAF امدند .


جنگ سرد


پس از پایان جنگ جهانی و در بحبوحه جنگ داخلی چین میان دولت جمهوری چین به ریاست چیانگ کای شک (كه به جزیره تایوان گریخته بودند) و اعضای حزب كمونیست چین، نیروی هوایی جمهوری چین(تایوان) حداقل 11 درگیری هوا به هوا با جنگنده های ارتش خلق چین(PLA) در اطراف حریم هوایی جزیره تایوان وبر فراز ابهای تنگه تایوان داشت و مقامات ROCAF ادعا میكنند در این نبرد ها به نسبت 31 به 1 پیروزی هوایی در برابر نیروی هوایی خلق چین (PLAAF) دست یافته اند.


و در نهایت فرماندهی ارتش جمهوری چین در سال 1949 به دلیل شكست در جنگ داخلی مقابل حزب كمونیست به جزیره تایوان منتقل گردید. ROCAF در همان سال نقش مهمی در جلوگیری نمودن از پیروزی ارتش خلق چین (PLA) در نبرد Guningtou ایفا نمود.


در اوایل دهه پنجاه میلادی ROCAF بصورت مرتب به انجام گشته ای هوایی بر فراز منطقه تنگه تایوان میپرداخت و بارها با جنگنده های نیروی هوایی حكومت كمونیستی چین (PLAAF) درگیر میشد و در این زمان ایالات متحده امریكا ،ROCAF را به تعدادی از جنگنده های مدرن ساخت خود از جمله جنگنده جت F-86 Sabre مجهز نمود.


در طول سالهای جنگ سرد نیز گشت های هوایی ROCAF بر فراز تنگه تایوان و درگیری های گاه و بیگاه با جگنده های PLAAF ادامه داشت.در ان زمان نیروی هوایی تایوان تبدیل به ازمایشگاهی برای محك زدن جنگنده ها و تجهیزات جدید ساخت امریكا گشته بود.


اولین پیروزی هوایی با استفاده از موشكهای هوا به هوا برای ROCAF توسط یك فروند F-86 Sabre تایوانی و با شلیك یك فروند موشك AIM-9 Sidewinder (در ان زمان امریكابه تازگی دست به تولید ازمایشی سایندوندر زده بود) به ثبت رسید.


همچنین در ان سالها خلبانان اسكادران بلك كت(Black Cat ) ROCAF با كمك نیروی هوایی امریكا با به پرواز دراوردن هواپیمای بلند پرواز U2 دست به انجام عملیاتهای جاسوسی بر فراز خاك اصلی چین میپرداختند.اسكادران Black Cat در مجموع 102 عملیات شناسایی بر فراز خاك چین انجام داد و در مجموع نیز 5 فروند از هواپیماهای خود را كه همگی ان 5 فروند مورد اصابت سیستم موشكی زمین به هوای سام 2 چین قرار گرفته بودند را از دست داد.


نشان اسكادران بلك كت نیروی هوایی تایوان
در حال حاضر نیروی هوایی تایوان از بیش از 400 فروند هواپیمای نظامی تشكیل شده است كه قسمت عمده ان را جنگنده امریكایی F-16 و جنگنده تایوانی و چند منظوره F-CK-1 IDF و نیز جنگنده فرانسوی Mirage-2000 تشكیل داده است و جنگنده های قدیمی F-5 نیز به تدریج وارد فاز بازنشستگی و جایگزینی میگردند.

برنامه توسعه و ساخت جنگنده بومی در تایوان از سال 1984 به دلیل عدم فروش F-16 از جانب امریكا به نیروی هوایی تایوان اغاز شد. جنگنده بومی تایوان در سال 1989 اولین پرواز خود را انجام داد و در سال 1994 وارد خدمت شد و پس از ان بود كه ROCAF اجازه خرید F-16 از امریكا و Mirage-2000 را از فرانسه نیز دریافت نمود.

جنگنده F-CK-1 IDF ساخت تایوان
در حال حاضر تامین كننده اصلی تجهیزات ROCAF ایالات متحده امریكا میباشد كه علاوه بر فروش تسلیحات به نیروی هوایی تایوان خلبانان تایوانی را نیز در پایگاه هوایی Luke واقع در اریزونا تحت اموزش قرار میدهد.

در ژانویه سال 2006 ROCAF اعلام نمود كه علاقه به خرید تعدادی جنگنده عمود پرواز و همچنین جنگنده های امریكایی F-35 دارد.همچنین از تصمیم خود برای اپگرید نمودن F-16 ها و Mirage-2000 های خود خبر داد.همچنین اعلام شد كه احتمال خریداری نمودن تعدادی جنگنده دست دوم F-15 نیز از امریكا وجود دارد.
با اینحال امریكا امكان فروش F-35 و F-15 را به تایوان منتفی دانست ولی اطلاعی از واكنش دولت فرانسه در قبال پیشنهاد تایوان در دست نیست.در اواسط سال 2006 تایوان اعلام نمود كه قصد انجام معامله ای مبنی بر خرید 66 فروند جنگنده F-16 C/D بلاك 52 از امریكا و به ارزش 3.1 میلیارد دلار را در دستور كار خود دارد و در اكتبر همان سال امریكا اعلام نمود كه در حال حاضر اجازه فروش 66 فروند F-16 به تایوان را نخواهد داد.بر اساس گزارش برخی منابع، Lee Jye وزیر دفاع تایوان عنوان نموده است كه دلیل مخالفت امریكا با فروش F-16 های جدید این بوده است كه ابتدا تایوان باید اقدام به خرید یك بسته نظامی شامل 12 فروند هواپیمای ضد زیر دریایی P-3C Orion و 6 عدد باطری سیستم موشكی پاتریوت و 8 فروند زیردریایی بنماید و تا قبل از انجام این خرید امریكا از فروش F-16 های جدید بصورت موقت جلوگریری خواهد نمود.

در فوریه 2007 امریكا با فروش 218 فروند موشك AIM-120C-7 AMRAAM و 235 فروند موشك AGM-65G2 Maverick به تایوان موافقت نمود.ارزش كل این سفارش 421 میلوین دلار اعلام شد.
همچنین در اگوست 2007 یك محموله از موشكهای ضد كشتی هارپون به ارزش 125 میلوین دلار توسط تایوان خریداری گردید.كه این محموله شامل 60 فروند موشك Boeing AGM-84 Harpoon و 50 كیت اپگرید برای به روز كردن موشكهای هارپون قدیمی تایوان به بلاك ll بود.

دارایی ROCAF

تسلیحات ضد هوایی
http://gallery.military.ir/albums/userpics/ROCAF_EC225.jpg

http://gallery.military.ir/albums/userpics/ROCAF_F5.jpg


http://gallery.military.ir/albums/userpics/RF16.jpg

http://gallery.military.ir/albums/userpics/ROCAF_RF5.jpg

آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic