دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:


كوتاه از گارد ریاست جمهوری عراقگارد ریاست جمهوری عراق ( الحرس العراقی الجمهوری ) که به اختصار RG نامیده میشود ، هسته اصلی نیروی نظامی عراق قبل از اشغال بود . این نیرو در اساس به عنوان نیروی محافظ شخصی صدام حسین اعلام موجودیت کرد اما به تدریج به نیروی نظامی قابل توجهی در عراق تبدیل شد . گارد ریاست جمهوری بعد از جنگ دوم خلیج فارس برای همیشه منحل گشت .
گارد ریاست جمهوری در دوران اوج خود چیزی در حدود هشتاد تا صد هزار نفر پرسنل داشت و علاوه بر آن پانزده تا بیست هزار نفر نیز گارد ریاست جمهوری مخصوص یا SRG خدمت میکردند .
گارد ریاست جمهوری در مقابل شبه نظامیان فداییان صدام و ارتش عادی عراق ، نیروهای نخبه و کار کشته آن کشور محسوب میشدند . سربازان گارد را میشد به راحتی از سربازان عادی عراق بازشناخت و این به دلیل پوتین های قرمز رنگی بود که بر خلاف پوتینهای مشکی متداول استفاده میکردند .
طی جنگ ایران و عراق ، گارد ریاست جمهوری از اولین نیروهای عراقی بود که به خاک ایران تجاوز کردند . بخش اعظم تجهیزات نیروی مذبور از شوروی و کشورهای بلوک شرق تامین میشد و علاوه براین مقدار اندکی نیز تسلیحات قدیمی آمریکایی در اختیار داشتند .
در سال 2002 گزارش شد که نیروهای گارد ریاست جمهوری به همراه فداییان صدام در حال فراگیری فنون جنگهای شهری و پارتیزانی هستند . اعتقاد بر این است که بعضی از افسران سابق گارد ریاست جمهوری وفادار به صدام حسین هنوز مشغول نبردهای چریکی و عملیاتهای خرابکارانه بعد از تهاجم سال 2003 میباشند .
ترتیب رزمی
سپاه اول ( شمالی ) گارد ریاست جمهوریسپاه دوم ( جنوبی ) گارد ریاست جمهوریلشگر نیروهای ویژه الزیقا – متشکل از واحدهای مستقل زیر :
گارد ریاست جمهوری مخصوص


o لشگر دوم زرهی المدینه o لشگر پنجم مکانیزه بغداد : متشکل از چهار تیپ که قادر بود به دو لشگر کوچک تر تقسیم شود o لشگر هفتم پیاده عدنان o لشگر زرهی النجا o لشگر ششم مکانیزه نبوچادزر o لشگر یکم زرهی حمورابی o تیپ نیروهای ویژه o تیپ چترباز o تیپ تفنگدار دریایی o تعداد زیادی واحدهای تکاور o تیپ یکم ( امنیتی ) o تیپ دوم ( رزمی ) o تیپ سوم ( رزمی ) o تیپ چهارم ( زرهی ) o فرماندهی دفاع هوایی ( دو هنگ و سه آتشبار – باتری - ) o فرماندهی تانک ( دو هنگ )
روز دوم آپریل 2003 ، سرلشگر وینسنت بروک اعلام کرد که لشگر بغداد نیروهای گارد سیاست جمهوری کاملا از هم پاشیده شده است . محمد سعید الصحاف ، وزیر اطلاع رسانی عراق بلا فاصله اعلام میکند که این دروغی دیگر از آمریکاییهاست .

نیروهای گارد ریاست جمهوری عراق در مقابل نیروهای در حال پیشروی آمریکایی و بریتانیایی به سختی ایستادگی کرد . دانستن سیر تکامل و ساختار این گارد ریاست جمهوری کمک خواهد کرد تا دلیل ایستادگی و مقاومت شدید آنها را دریابیم .

گارد ریاست جمهوری عراق طی جنگ ایران و عراق با سرعت زیاد گسترش یافت ، اگرچه وظیفه اصلی این نیرو که منجر به تاسیسش شد محافظت از صدام حسین و دیگر شخصیتهای مهم عراق و همچنین محافظت از ساختمان های حساس دولتی ، از جمله دفاتر و اقامتگاههای شخصی صدام و همچنین اسکورت صدام حسین زمانی که در داخل عراق به سفر کردن می پرداخت ، بود . بعد از جنگ خلیج فارس در 1991 گارد ریاست جمهوری مخصوص عهده دار این وظایف شد . پرسنل گارد ریاست جمهوری مجهز ترین و زبده ترین نیرو در بین نیروهای نظامی رژیم صدام حسین بودند و حقوق و مزایای بیشتری نیز نسبت به همتایانشان در ارتش دریافت میکردند . اکثریت نیروهای گارد ریاست جمهوری عراق را عربهای مسلمان سنی مذهب تشکیل میدادند و در مقابل به ندرت از بین کرد ها و شیعیان سربازی استخدام میشد . همه نیروهای گارد ریاست جمهوری ترجیهاً داوطلب بودند تا وظیفه .
وزیر دفاع عراق مستقیم بر روی گارد نظارت نداشت و در عوض قصی حسین ، رییس سازمان امینت این نیرو را اداره میکرد . با وجود اینکه گارد ریاست جمهوری و ارتش ( نیروهای ننظامی عادی ) سازمان های کاملا جداگانه بودند اما در عملیاتهای تدافعی به خوبی قادر بودند که در کنار هم نبرد کنند . گارد ریاست جمهوری به عنوان مانعی در میان ارتش و بغداد استفاده میشد تا مانع از هرگونه شورش و کودتا از جانب ارتش شود . با وجود اعتماد زیاد صدام حسین به گارد ریاست جمهوری ، این نیرو بنا به دلایل امنیتی بیشتر در خارج از بغداد مستقر میشدند تا از شورش احتمالی هر یک از واحدهای گارد ریاست جمهوری ممانعت به عمل آید


آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات