دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:

نیروی هوایی عربستان 

اسکادران ۱ (هواپیمای خاندان سلطنتی)
اسکادران ۲ (اف-۱۵)
اسکادران ۳ (اف-۵)
اسکادران ۴ (سی-۱۳۰)
اسکادران ۵ (اف-۱۵)
اسکادران ۶ (اف-۱۵)
اسکادران ۷ (تورنادو آی‌دی‌اس)
اسکادران ۸ (Reims Cessna ۱۷۲)
اسکادران ۹ (پی‌سی-۹)
اسکادران ۱۲ (بل ۲۱۲)
اسکادران ۱۳ (اف-۱۵)
اسکادران ۱۴ (هلی‌بورن)
اسکادران ۱۵ (اف-۵)
اسکادران ۱۶ (سی-۱۳۰)
اسکادران ۱۸ (E-۳/KE-۳A)

اسکادران ۱۹ (ری-۳آ)
اسکادران ۲۱ (هاوک)
اسکادران ۲۲ (پی‌سی-۹)
اسکادران ۲۹ (تورنادو آ.دی‌.وی)
اسکادران ۳۲ (کی‌سی-۱۳۰اج)
اسکادران ۳۴ (اف-۱۵)
اسکادران ۳۵ (جت‌استریم)
اسکادران ۴۴ (بل ۴۱۲)
اسکادران ۵۵ (اف-۱۵)
اسکادران ۷۵ (تورنادو آی.‌دی‌.اس)
اسکادران ۷۹ (تورنادو آ.دی‌.وی)
اسکادران ۸۳ (تورنادو آی.‌دی‌.اس)
اسکادران ۸۸ (هاوک)
اسکادران ۹۲ (اف-۱۵)
اسکادران ۹۹ (کوگر)
هواپیمای جنگنده F-15 كه برای كشور عربستان ساخته شده با لقب خورشید صلح (Peace Sun) شناخته می شوند كه تعدادشان به ۷۲ فروند می رسدقبل از آن نیز عربستان۶۲ فروند از هواپیماهای F-15 مدل E و F در اختیار داشته استكشور پادشاهی عربستان از دهه ۱۹۵۰ به بعد همواره در زمینه نظامی وابسته به كشور ایالات متحده آمریكا بوده است. سربازان، خلبانان و اكثر نظامیان كشور عربستان در آمریكا آموزش می بینند یا زیر نظر مربیان آمریكایی دوره های نظامی را در عربستان می گذرانند و این امر از دهه ۱۹۵۰ به بعد آنچنان دنبال می شود كه اگر روزی آمریكا حمایتش را از عربستان قطع كند، نیروهای نظامی عربستان شاید دیگر قادر به ادامه فعالیت نباشند. این داستان (وابستگی عربستان به آمریكا) از دهه ۱۹۷۰ به بعد پررنگ تر شد. هنگامی كه نیروهای هوایی سلطنتی عربستان اقدام به خرید صد فروند هواپیمای Tiger)F-5) كرد در حالی كه هم اكنون عربستان به دنبال جایگزینی برای F-5ها می گردد. بهترین جایگزینی كه اعراب توانستند انتخاب كنند هواپیمای جنگنده F-16 بوده است كه قرار بوده ۸۰ تا ۱۰۰ فروند از آن خریداری شود. در این راستا عربستان چندین فروند هواپیمای جنگنده F-15 نیز خریداری كرد و قراردادی مجزا به مبلغ ۶/۱ میلیارد دلار (۳ ساله) با آمریكا مبتنی بر شبیه سازی های پروازی، سرویس های تكنیكی جنگنده های F-15 آموزش خلبانان و یك سری تجهیزات اضافی برای هواپیماهای جنگنده بست. در ماه مارس سال ۱۹۹۹ دولت بیل كلینتون با فروش ۶۴ عدد موشك پیشرفته هوابه هوای میان برد AIM-120B به عربستان برای تجهیز هواپیماهای FE-15 موافقت كرد كه ارزش این قرارداد ۲۸ میلیون دلار برآورد شد.
البته عربستان به غیر از آمریكا از كشورهای دیگر نیز خرید می كند به عنوان مثال نیروی هوایی سلطنتی عربستان (RSAF) درخواست خرید ۱۱۰ فروند هواپیمای تورنادو نیز كرده است كه تعداد آنها را به صورت مشروح برایتان می گوییم.
هواپیمای جنگنده F-15 كه برای كشور عربستان ساخته شده با لقب خورشید صلح (Peace Sun) شناخته می شوند كه تعدادشان به ۷۲ فروند می رسد قبل از آن نیز عربستان ۶۲ فروند از هواپیماهای F-15 مدل E و F در اختیار داشته است.
اما هواپیمای دیگر عربستان، تورنادوست. این جنگنده پیشرفته كه ۲۹۰ فروند آن در دست نیروی هوایی آلمان، ۹۰ فروند آن در اختیار نیروی هوایی ایتالیا، ۱۸۶ فروند آن نزد نیروی هوایی سلطنتی انگلستان است و ۹۶ فروند دیگر آن نیز در اختیار نیروی هوایی عربستان است. این هواپیمای جنگنده كه قادر به انجام عملیات در روز و شب و انواع مختلف آب و هواست جزو جنگنده های پیشرفته حال حاضر دنیا به حساب می آید.
تورنادوها براساس قراردادی به نام الیمامه (۹ فوریه سال ۱۹۸۶) كه بین انگلستان و عربستان بسته شد به اعراب فروخته شد. هم اكنون در كل ۷۲ فروند آنها آماده پرواز هستند كه ۲۴ فروند آنها رهگیر - شكاری و ۴۸ فروند دیگر نیز ضربتی اند. طبق قرارداد تجهیزات سخت افزاری آنها توسط انگلستان تامین خواهد شد. بعد از آن در تاریخ ۵ جولای سال ۱۹۸۸ پادشاه بن عبدالعزیز قراردادی به نام الیمامه ۲ با انگلستان برای خرید ۴۰ تا ۵۰ فروند دیگر به امضا رساند ولی در كل ۹۰ فروند تورنادو می توانند بر فراز آسمان عربستان پرواز كنند.
همان گونه كه گفتیم عربستان هواپیمایF-5A-21 كه با مشخصه ۱۵-FE شناخته می شود نیز از آمریكا خریداری كرده است (كشورمان ایران نیز چندین فروند F-5 در اختیار دارد). عربستان در رده هواپیماهای جنگنده چندین فروند MK-65 نیز دارد.
اعراب به فكر حمل و نقل نیز بوده اند و در این زمینه دارای هواپیماهایی چون CN-235 هستند. این هواپیمای دوموتوره (توربوپراپ) می تواند ۶۰۰۰۰ كیلوگرم بار حمل كند و بردش حدود ۲۲۵۰ مایل دریایی است. CN-235 بیشتر برای حمل و نقل های نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. این هواپیما ساخت شركت كاسا (CASA) از كشور اندونزی است. CN-235 از پركارترین هواپیماهای نیروی هوایی عربستان بوده است زیرا تاكنون ۵۰۰ هزار ساعت پرواز بر فراز آسمان عربستان داشته است. البته عربستان ۲۲۰ فروند CN-235 دارد كه به نسبت تعداد زیادی به نظر می رسد.
هواپیماهای CE-130 وCF-130 نیز جزو هواپیماهای ترابری كشور عربستان هستند. ۹ فروند CE-13 بین سال های ۱۹۶۵ تا ۱۹۶۸ تحویل عربستان شد و ۲۴ فروند CH-130 نیز در سال های ۱۹۷۰ تا ۱۹۷۷ به RSAF واگذار شد. مدل های E و H هواپیماهای C-130 تفاوت های زیادی با هم ندارند. در مدل H موتورها و ایونیك (الكترونیك هواپیما) پیشرفته تر از مدل E است. چندین سال پیش نیز عربستان قراردادی مبنی بر بهینه سازی (update) هواپیماهای C-130 با بخش خدمات خاورمیانه شركت لاكهید مارتین (Lockheed Martin) به امضا رساند.در زمینه پشتیبانی و حمایت هوایی عربستان از دو نوع هواپیمای KC-130 AWACS (آواكس) بهره می برد.
KC-130 یك هواپیمای چندمنظوره سوخت رسان است كه هدف اصلی آن سوخت رسانی هوایی است كه در مواقع ضروری به عنوان هواپیمای باربری نیز استفاده می شود. این هواپیما سرعت بسیار زیادی در سوخت رسانی دارد و می تواند عملیات سوخت رسانی اش را به سرعت سوخت رسان های زمینی و حتی سریع تر انجام دهد. در هر پرواز می تواند ۳۶۰۰ گالن سوخت با خود حمل كند. دستگاه های تزریق سوخت به هواپیماهای دیگر با سرعت ۳۰۰ گالن در دقیقه می توانند هواپیماهای دیگر را تغذیه كنند. KC-130 می تواند در یك زمان حداكثر به ۴ فروند هواپیما یا هلی كوپتر سوخت برساند. عربستان از این نوع هواپیمای سوخت رسان ۶ فروند دارد.
هواپیمای شناخته شده دیگری به نام آواكس (AWACS) نیز از آمریكا گرفته است كه جزو دارایی های منحصربه فرد هوایی كشور عربستان به حساب می آید.
این بخش از دارایی های هوایی كشور عربستان بدون حساب وسایلی چون هلی كوپترها و ... بود.
كشور عزیز ما ایران نیز در چندین سال گذشته جزو مقتدران این عرصه بوده است ولی به دلیل تحریم ها و مشكلات متعدد افت واضحی داشته است و هم اكنون ما باید خودمان بدون تكیه بر دیگران این عقب ماندگی را جبران كنیم و از طرف دیگر بدانیم كه كشور همسایه و مسلمان ما یعنی عربستان سعودی دارای نیروی هوایی قدرتمندی است. با این كه تمامی آن تقلیدی است، اما احتیاط واجب است

اما برنامه های پیش روی نیروی هوایی عربستان این نیرو قصد سفرش تعداد زیاد تایفون برای جایگزینی تورنادو و تایگر های خود است همچنین بشکلی گسترده دست به بازسازی سیستم دفاع هوایی و پوشش راداری خود نموده که تقریبا کاملترین پوشش راداری را در خاور میانه دارد
در دسامبر ۲۰۰۵ میلادی، مقامات نظامی عربستان سعودی اعلام کردند که به خرید ۷۲ فروند جت جنگنده «تایفون یوروفایتر» از بریتانیا به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد دلار اقدام کرده‌اند.[۱] نیروی هوایی عربستان سعودی اعلام کرده که در نظر دارد تا جنگنده‌های جدید تایفون را جانشین جنگنده‌های تورنادو کند که همانند تایفون، توسط شرکت بریتانیایی BAE ساخته شده‌اند.[۲]

در ژانویه ۲۰۰۷ میلادی، مقامات نظامی عربستان سعودی اعلام کردند که در آینده بسیار نزدیک، تحویل گرفتن ۷۲ فروند جت‌های جنگنده تایفون یوروفایتر از شرکت دفاعی بریتانیایی BAE سیستمز را شروع می‌کنند.[۳] در تاریخ ۱۲ ژوئن ۲۰۰۹ میلادی، نیروی هوایی عربستان سعودی، دو فروند هواپیمای جنگنده تایفون از بریتانیا دریافت کرد. هواپیماهای تحویل داده‌شده، بخشی از یک سفارش عظیم را تشکیل می‌دهند که شامل ۷۲ فروند جنگنده تایفون می‌شود


آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات