دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:

Svd اسلحه تک تیراندازان ایرانی


تفنگ تک تیر انداز SVD یکی از شناخته شده ترین سلاح های تک تیراندازی در جهان است که بر پایه اسلحه کلاشنیکف طراحی شده است. بنابراین ساختار کلی و مکانیزم گلنگدن SVD مشابه AK-47 و برگه ناظم آتش آندارای دو وضعیت ضامن و نیمه خودکار است.
دراگانوف یاسیمینوف SVD سلاح سازمانی تک تیراندازان ایران نیز می باشد.

ایووژنی فدروویچ دراگانوف متولد ۱۹۲۰ در ایوسک روسیه بود. او از دوران نوجوانی در کارگاه های فلزکاری کار می کرد و در ابتدای جنگ دوم جهانی نیز به عنوان سرباز وارد ارتش سرخ شد و درگارگاه فلزکاری اسلحه هنگ مشغول خدمت شد.

آقایداراگانوف طراح سلاح

او در این مدت تجریبات زیادی را به دست آورد و از همان زمان به سلاح های دور زن علاقه داشت. پس ازجنگ و ادامه تحصیل به اداره طراحی سلاح شوروی پیوست. در سال ۱۹۵۸ وظیفه طراحی یک تفنگ تکتیرانداز نیمه اتوماتیک به او واگذار شد.
نمونه اصلی در سال۱۹۵۹تولید شد. اسلحه دقت خوب و قابل اطمینان از خود به نمایش گذاشت. SVD بارها مورد آزمایش قرار گرفت و همه کیفیت های لازم را دارا بود. و سرانجام از سال ۱۹۶۳ اسلحه تیراندازان زبده ارتش شوروی گردید. آزمایشات نشان داد که در یک دایره ۱۰۰ میلیمتری دقت برخورد ۱۰۰درصداست.
وزن SVD به همراه خشاب پر و دوربین ۴.۸ کیلوگرم است. خشاب SVD گنجایش ۱۰ فشنگ را دارد. قنداق این سلاح طوری طراحی شده که گونه تیرانداز به راحتی روی آن قرار گیرد. شعله پوش آن از نوع بلندبوده و کاهنده لگدسلاح است. کیف وسایل SVD معمولا ۴ خشاب اضافه، کیت نظافت سلاح، باتری ولامپ یدکی دوربین را در خود جای داده است. دوربین معمول این سلاح PSO است که حداکثر بردمفیدسلاح را به ۱۳۰۰متر می رساند. نواخت تیر اسلحه حدود ۳۰ تیر در دقیقه است.
SVD دراگانوف

با کمک این سلاح میتوان انواع گلوله های ثاقب، رسام، ضد زره و مغزی فولادی را شلیک کرد. هم چنین می توان انوع دوربین های مادون قرمز را بر روی آن نصب کرد.
مدل های مختلف SVD در بسیاری از کشورهای دنیا مشغول خدمت می باشند. یکی از این کشورها
عراق بود که درجنگ علیه ایران هم از این سلاح استفاده کرد. هنگامیکه عراق توسط نیروهای ائتلاف اشغال شد تعدادزیادی از این سلاح در انبارهای عراق کشف شد. نیروهای امریکایی از ترس اینکه مبادا این سلاح ها دربین شورشی ها و مبارزان پخش شود اکثر آن ها را معدوم کرد.
SVD در خدمت ایالاتمتحده

جالب اینکه ارتش امریکا تعدادی از SVD های عراقی را در ارتش خود به خدمت گرفت و در اختیارسربازانش قرار داد. و این امر فقط به دلیل قابلیت های بالای SVD بود.
هم اکنون هم این سلاح با بهسازی هایی در ایران تولید می شود و در اختیار یگان های مربوطه قرارمیگیرد.
نمایشگاه وزارت دفاع و دراگانوف های ساخت داخل

مشخصات فنی
کالیبر: ۷.۶۲
طول: ۱۲۲۵میلیمتر
برد مفید با سایتمکانیکی: ۸۰۰ متر
برد مفید بادوربین: ۱۳۰۰ متر
مکانیزم: فشار غیرمستقیم گاز باروت و گلنگدن چرخشی نیمه خودکار

آثار گلوله هایی که از فاصله ۱۰۰ متری شلیک شده اند. کارایی بالای سلاح کاملا مشهود است.

آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic