دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:

ضد تانک سوئدآزمایشات طراحان سوئدی اسلحه برای سلاح ضد تانک بدون عقب نشینی از سال ۱۹۴۰ آغاز شد. اولین طراحی آنان سلاحی دوش پرتاب و تک تیر و دارای کالیبر ۲۰ mm بود. این سلاح طراحی شده در ارتش سوئد و در سال ۱۹۴۲ به عنوان m-42 به تصویب رسید. اما به دلیل کوچک بودن کالیبر به سختی بر علیه تانک های جدید موثر بود. در اواسط دهه ی ۵۰ طراحان سوئدی در اولین پیش نمونه ی خود در سال ۱۹۴۶ سلاحی بدون عقب نشینی با کالیبر بزرگ و نارنجک HEAT را دادند این سلاح تک تیر دوش پرتاب به سرعت دوره ی تکامل خود را گذراند و با نام Granatgevär 8.4cm m/48Carl-Gustaf و کالیبر ۸۴ mm در سال ۱۹۴۸ عرضه شد.

این سلاح مورد علاقه بود و پتعداد قابل توجهی توسط نیرو های نظامی در سراسر جهان از جمله سوئد استرالیا اتریش بلژیک کانادا آلمان آمریکا و چند کشور دیگر مورد استفاده قرار گرفت اولین کارخانه تولید آن کارخانجات FFV بود و بعدا” به کارخانه SAAB-Bofors انتقال یافت که تولید کنننده کنونی این سلاح هست مهمات آن توسط چند کشور تولید میشود ولی لانچر آن در دو کشور بلژیک و هند تولید میشود.
در حالی که این سلاح در ابتدا ضد تانک بود نقش آن به سرعت به انواع مختلف مهمات گسترش یافت مانند کلاهک بسیار ترکش شونده و ضد استحکامات و دودزا و انواع کلاهک دیگر. تنها مشکل این سلاح وزن آن است که به طور قابل توجهی از رقبای خود مانند RPG-7 بیشتر است.
بار گذاری مهمات این سلاح از پشت آن است بیشتر انواع راکت آن در داخل لوله روشن میشوند ولی این مشکل در تولیذات اخیر رفع شده و کمی دور تر از پرتاب کننده روشن میشود و تا حد زیادی باعث بهبود برد میشود. لوله M-2 از فولاد است ولی M-3 از مواد پلیمری و یک لایه نازک از فولاد به دور آن کشیده شده است که باعث سبکی قابل توجه آن شده است . دوپایه قابل تنظیم در زیر لوله قرار دارد و دسته کمکی آن در جلو لوله و در بالا سمت چپ لوله یک دوربین دارای زوم ۲ برابر یا ۳ برابر قابل نصب است . خدمه استاندارد برای این سلاح دو تیر انداز و یک مسئول مهمات است. مهمات معمولا” در ظروف پلاستیکی خاص نگهداری میشوند.


تنها دو نمونه از انواع فراوان مهمات اسلحه . سمت چپ HEAT و سمت راست HE-FRAG
M-42

Carl Gustaf antitank recoilless rifle
Carl-Gustaf M2
Carl-Gustaf M3

مشخصات:
M2:
کالیبر: ۸۴ mm
نوع: بدون عقب نشینی
وزن خالی: ۱۴ کیلو گرم
طول: ۱۱۳۰ mm
برد: ۱۵۰ متر بر علیه تانک و ۷۰۰ متر بر علیه استحکامات
قدرت نفوذ در زره: بیش از ۴۰۰ mm


Carl-Gustaf M2

M3:
کالیبر: ۸۴ mm
نوع: بدون عقب نشینی
وزن خالی: ۹٫۵ کیلو گرم
طول: ۱۱۳۰ mm
برد: ۱۵۰ متر بر علیه تانک و ۷۰۰ متر بر علیه استحکامات ۱۰۰ متر همراه بوستر تقویت کننده
قدرت نفوذ در زره: بیش از ۵۰۰
mm

آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات