دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:

روزی كه آرزوهای دریایی عراق به قعر آب‌ها رفتهفتم آذرماه یادآور عملیات پیروزمندانه‌ای است كه طی آن، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با اجرای عملیاتی متهورانه، ضمن انهدام اسكله نفتی البكر و الامیه چندین ناو جنگی و هواپیمای دشمن را به قعر دریا فرستادند.

***به گزارش خبرگزاری فارس، نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران همچون سایر نیروها در عرصه دفاع مقدس ضمن پاسداری از حریم مرزهای آبی كشور ابتكار عملیات دریایی را در هر شرایط زمانی از دشمن سلب كرد.
هفتم آذرماه سال 59 سرآغاز عملیات پیروزمند نیروی دریایی بود كه در آن خاطره انگیز واحدهای شناور نیروی دریایی با اجرای عملیاتی متهورانه، ضمن انهدام اسكله نفتی البكر و الامیه چندین ناو جنگی و هواپیمای دشمن را به قعر دریا فرستادند.
در این عملیات پیروزمند كه با همكاری تیزپروازان نیروی هوایی صورت گرفت، ضرباتی سنگین بر پیكره نیروی هوایی و دریایی عراق وارد شد بطوری كه هیچ گاه نتوانست از اثرات این شكست رها شود.

* نحوه عملیات

در سپیده دم هفتم آذرماه 1359، قهرمانان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، طی عملیاتی موسوم به «مروارید» درس تلخی به مزدوران دریایی عراق دادند به طوری كه در لحظات اولیه این عملیات متهورانه دریایی، سلحشوران این نیرو توانستند هفت ناوچه مدرن و اژدرافكن عراق موسوم به «اوزا» را در حوالی سكوهای نفتی البكر و الامیه كه جنبه اقتصادى و بسیار مهمی براى دولت عراق داشت، به قعر دریا بفرستند.
در ادامه این عملیات، چند فروند دیگر از ناوها و قایق‌های دشمن، توسط ناوچه همیشه قهرمان «پیكان» نابود شد و تعدادی از هلی كوپترهای دشمن نیز كه از ناوهای عراق پشتیبانی می‌كردند، ساقط و چندین فروند از هواپیماهای دشمن نیز توسط تیزپروازان نیروی هوایی و ناوچه قهرمان پیكان سرنگون شد و بسیاری از نفرات دشمن كه بر روی ناوها و ناوچه‌های جنگی خود مستقر بودند به هلاكت رسیدند و بسیاری نیز خود را تسلیم نیروهای ایرانی كردند و سكوهای نفتی البكر و الامیه به دست نیروی دریایی ایران افتاد.
قهرمانان ناوچه همیشه جاودان پیكان همچنین در حوالى محل اصلى درگیرى، توانستند دو فروند هلى‌كوپتر و یك فروند از هواپیماهاى میگ عراقى را در دریا سرنگون كند.
در ادامه این عملیات نیروهاى ایرانی به آخرین منطقه شمال خلیج فارس یعنى خور عبدالله در سواحل و مرز دریایى عراق هجوم بردند و بیش از 90 درصد از یگان‌ها ونیروهاى پشتیبانى كننده ناوگان درگیر دریایى عراق را منهدم كنند.
سرانجام پس از ساعت‌ها نبرد بی‌‌امان، هنگام ظهر، در حالی كه دلاور مردان نیروی دریایی، آخرین گلوله‌های خود را به سوی دشمن نشانه می‌رفتند، ناوچه پیكان مورد اصابت چند موشك قرار گرفت و با پرسنل شجاع خود در شمال خلیج فارس، در دل آب‌های گرم و نیلگون آن جای گرفت و بدین وسیله صفحه زرین دیگری بر تاریخ نبردهای دریایی كشور افزوده شد و نتیجه این مصاف، انهدام بزرگ‌ترین پایانه‌های صدور نفت منطقه و از كار انداختن بیش از 50% از توان رزمی نیروی دریایی عراق، همراه با از دست دادن چند فروند ناوچه و هواپیما بود.
نتیجه این نبرد آن‌چنان در روحیه افراد نیروی دریایی دشمن اثر گذاشت كه تا پایان جنگ حركت چندان مهمی در دریا از آن‌ها مشاهده نشد و در طول جنگ نیز فعالیت دریایی دشمن، با استفاده از هواپیماها و تجهیزات اهدایی از شرق و غرب، از جمله جنگنده‌های میراژ، محدود به حمله ناجوانمردانه علیه هدف‌های غیر نظامی و بی‌دفاع از جمله كشتی‌های تجاری و نفتكش‌ها شده بود.
در آن زمان، امام راحل(ره) درباره رزم سلحشوران جان بركف نیروى دریایى در هفتم آذر فرمودند: «... رویارویى نیروى دریایى ارتش با دشمن و آن همه افتخارات رزم، رشادت، شهامت و شهادت نشانه‌اى از اقتدار و اعتبار این نیروى بزرگ و سرافراز است...»
قهرمانان سرفراز عملیات موفق و پیروز «مروارید» در هفتم آذر سال 59 چنان ضربات مهلكى بر پیكره نیروى دریایى دشمن وارد كردند كه امید فتح جبهه دریا را در مغز صدام حسین و سردمداران بعثى رژیم عراق به خاك سیاه تبدیل كردند.
صدام حسین در روز 30 نوامبر (10 آذر 59) در جلسه اى با حضور فرماندهان جنگى در دفتر كارش به مسؤولان حمله كننده در بخش شمال خلیج فارس گفته بود كه شنیدن خبر واقعه 7 آذر و عملیات مروارید و كسب پیروزى قاطع ایرانى ها در این عملیات، بدترین خبر در طول زندگى وى بوده است.
امام خمینى (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران نیز، در وصیت نامه خویش بخشى از پیام خود را خطاب به نیروهاى مسلح به نیروى دریایى ارتش جمهورى اسلامى ایران اختصاص دادند و در این باره چنین گفتند: «نیروى دریایى بحمدالله در آب‌هاى خلیج فارس و مرزهاى آبى كشور در عرصه دفاع مقدس از كشور اسلامى مان چون نگینى درخشنده است و برعرشه كشتى افتخار و صلابت خود استوار ایستاده است...» و از این رو بود كه بنا بر فرمان امام راحل(ره) در سال 59، روز هفتم آذر به نام «روز نیروى دریایى» لقب گرفت.

* نیروی دریایی و نبرد با آمریكا

این روند حماسه و پیروزی كه با اجرای عملیات مروارید آغاز شده بود، در طول هشت سال مبارزه بی امان با دشمنان ادامه یافت كه از آن جمله می توان به حماسه آفرینی پرسنل ناوهای سهند و جوشن در مصاف با ناوگان آمریكا اشاره كرد.
این عملیات كه در روز 29 فروردین سال 67 همزمان با روز ارتش آغاز شد، در حقیقت یكی از بی‌نظیرترین نبردها در تاریخ جنگ‌های دریایی در مقابل ناوگان مجهز و قدرتمند آمریكاست.
حماسه ای كه عزیزان نیروی دریایی با ناوگان سهند و ناوچه جوشن آفریدند به عنوان خاطره و سندی افتخارآمیز برای نسل‌های آینده باقی خواهد ماند چراكه دلاوران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، برای دفاع از آرمان‌های مقدس اسلامی تا آخرین قطره خون جنگیدند و آب‌های خلیج همیشه فارس را رنگین كردند.
نیروی دریایی در طول جنگ تحمیلی براساس وظیفه حساس و خطیر خود در حفاظت از سواحلی به طول بیش از 3هزار كیلومتر و همچنین دفاع از آب‌های ساحلی و منابع حیاتی و استراتژیكی كشور همواره به عنوان یك وزنه تعیین كننده در منطقه خلیج فارس و دریای عمان بود، به گونه ای كه یگان‌های شناور دریایی، تفنگداران و تكاوران دریایی و اسكادران‌های هاوركرافت و هوا دریای تحت پوشش این نیرو همواره تسلط كامل را بر حوزه‌های تحت حفاظت خود در خلیج فارس و دریای عمان داشته و هر نوع فعالیتی از سوی دشمن را در محدوده آب‌های خلیج فارس خنثی كرده‌اند.

* بازرسی و بازپرسی كشتی‌های خارجی

نیروی دریایی ارتش و سپاه در طول جنگ تحمیلی در اجرای سیاست جمهوری اسلامی مبنی بر توقیف كشتی هایی كه دارای كالای مشكوك به مقصد كشورعراق بودند، كشتی هایی را كه از طریق تنگه هرمز وارد خلیج فارس و دریای عمان می شدند مورد بازرسی و بازپرسی قرار می داد و این بازرسی صدها كشتی خارجی را شامل می شد حضور نیروی دریایی در صحنه های نبرد زمینی و حماسه هایی كه تفنگداران و تكاوران این نیروی قهرمان در حفظ آبادان و شكستن محاصره دریایی آن در اوایل جنگ آفریدند نیز قابل تقدیر است.
همچنین درگیری واحدهای شناور نیروی دریایی با دشمن در قبل از حمله سراسری 31 شهریور كه منجر به نابودی تعدادی از واحدهای شناور دشمن در اروندرود گشت نشان دهنده این است كه نیروی دریایی پیشتاز و جلوگیرنده از این هجوم و تجاوز نابكار دشمن بوده است.
این مطالب تنها گوشه‌هایی از كارنامه زرین دریادلان ارتش جمهوری اسلامی ایران در ایام افتخارآفرین دفاع مقدس بود در حالی كه امروز نیز این نیرو در كنار برادران خود در سپاه پاسداران با حفظ آمادگی كامل، وظیفه صیانت از مرزهای آبی كشورمان را بر عهده دارند.

آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic