دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:

نیروی هوایی اوكراین(UAf) :
نیروی هوایی اوكراین تشكیل دهنده قسمتی از نیروهای مسلح اوكراین میباشد.ستاد فرماندهی نیروی هوایی اوكراین واقع در شهر وینیتسیا میباشد.

در سال 1991 هنگامی كه اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید، تعدا زیادی از هواپیمای نظامی در سرزمین اوكراین به جای گذاشته شد و از همان زمان نیروی هوایی اوكراین شروع به كوچك نمودن و تقویت كردن و مدنیزه نمودن خود نمود.اما با وجود همه این تلاشها تا به امروز هنوز هم بخش اصلی دارایی های نیروی هوایی اوكراین را هواپیماهای ساخت شوروی تشكیل میدهند.

در حال حاضر نیروی هوایی اوكراین از 817 فروند هواپیمای نظامی و 100,000 پرسنل شاغل در نیروی هوایی و پدافند هوایی تشكیل شده است.

تمامی موشكهای بالستیك دور برد كه برای حمل كلاهك های هسته ای تولید شده بودند و بمب افكنهای استراتژیك به جای مانده در اوكراین همگی از سرویس خارج گشته اند و تعدادی از انها نیز به روسیه بازگردانده شده اند.

وظایف اصلی نیروی هوایی اوكراین بدست اوردن برتری هوایی در نبرد ها و انجام حملات هوایی علیه نیروها و تاسیسات دشمن ،پوشش دادن نیروی های خودی در برابر حملات هوایی دشمن و پشتیبانی هوایی از نیروی زمینی و دریایی اوكراین ، نابود كردن تاسیسات نظامی و مراكز فرماندهی دشمن ، قطع نمودن ارتباط میان واحد های دشمن ،انجام عملیاتهای شناسیایی ،بمباران نمودن مواضع دشمن و نقل و انتقال نیرو و تجهیزات میباشد.

وظیفه بزرگ و اصلی نیروی هوایی اوكراین دفاع از حریم هوایی كشور اوكراین است. و در زمان صلح این وظیفه با انجام پرواز های گشتی بر فراز سرزمین اوكراین (603,700 كیلومتر مربع مساحت) و با جلوگیری نمودن از ورود هواپیماهای متجاوز به مرزهای اوكراین انجام میگیرد.(در مجموع اوكراین دارای 7,000 كیلومتر خط مرزی رمینی و دریایی میباشد)

.در سال 2006 دو هدف هوایی كه به حریم هوایی اوكراین تجاورز نموده بودند شناسایی و رهگیری شدند و نیروی هوایی اوكراین از ورود انها به حریم هوایی خود جلوگیری نمود. به ملیت هواگردها اشاره نشده

به دلیل تقویت بیشتر توانایی نیروی هوایی اوكراین در كنترل مرزهای این كشور در سال 2006، میزان تجاوزات صورت گرفته به حریم هوایی این كشور به میزان 35 درصد نسبت به سال گذشته (2005)كاهش یافت كما اینكه از میزان ترافیك هوایی در اوكراین نیز 30 درصد كاسته شده بود.

نیروی هوایی اوكراین پس از جدا شدن از اتحاد جماهیر شوروی در تاریخ 17 مارچ 1992 بطور رسمی بر اساس بخشنامه ستاد كل نیروهای مسلح اوكراین تشكیل و اغاز بكار كرد.

پایگاه هوایی متعلق به لشكر بیست و چهارم نیروی هوایی اتحاد جماهیر شوروی سابق در وینیتسیا مكانی شد برای تشكیل ستاد فرماندهی نیروی هوایی اوكراین.نیروی هوایی اوكراین در حال حاضر متشكل از سه لشكر هوایی (لشكر هوایی پنجم،چهاردم و هوایی) در سه منطقه غرب،جنوب و مركز كشور میباشد.

این نیروی هوایی تازه تاسیس تعدادی بمب افكن Tupolev Tu-160 ملقب به Blackjack را از شوروی به ارث برده بود كه در پایگاه هوایی شهر Pryluky به سر میبردند كه انها را به روسیه باز نگردادنده بود و یا اوراقشان ننموده بود.
همچنین نیروی هوایی اوكراین تا مدتی پس از استقلال از شوروی نیز كماكان تعدادی از بمب افكن های Tupolev Tu-22M و Tupolev Tu-95 خود را عملیاتی نگه داشته بود و از انها استفاده مینمود.اما بتدریج همگی انها اوراق شدند و تعدادیشان نیز برای نگهداری و نمایش به موزه سپرده شدند.

Tupolev Tu-22M نیروی هوایی اوكراین


بر اساس گزارشی از IISS ، نیروی هوایی اوكراین در حال حاضر متشكل از :

سه اسكادران Su-24

7 اسكادران Mig-29 و Su-27

2 اسكادران سوخو 25

2 اسكادران 29 فروندی از Su-24MR

3 اسكاردان هواپیمای ترابری

تعدادی هلیكوپتر پشتیبانی

1 اسكادران هلیكوپتر اموزشی

5 اسكادران هواپیمای اموزشی متشكل از 120 فروند جت امورشی Aero L-39 Albatros

میباشد.

سوخو 25 نیروی هوایی اوكراین

میگ 29 نیروی هوایی اوكراین

جت اموزشی نیروی هوایی اوكراین Aero L-39 Albatros


IISS دارایی های نیروی هوایی اوكراین را روی هم رفته 817 فروند هواپیمای نظامی از انواع مختلف و تعداد پرسنل انرا نیز در حدود 49,100 (به جز پرسنل پدافند هوایی) نفر براورد كرده است.

ولی متاسفاته تعداد زیادی از این جنگنده ها فرسوده هستند زایر اكثر انها از دهه هشتاد میلادی تا كنون در خدمت هستند و توان هجومی و دفاعی نیروی هوایی اوكراین به تدریج در حال كاهش یافتن است.


مدرن سازی

در سال 2006 مقادیر زیادی از تسلیحا ت و تجهیزات و همچنین تعدای از هواپیمای فرسوده از لیست دارایی های نیروی هوایی اوكراین حذف و از سرویس خارج گشتند.و این امر نشان از این میدهد كه احتمالا هزینه های زیادی صرف مدرنیزه نمودن بسیاری از جنگنده ها و سیستم های ضد هوایی و تجهیزات مربوط به انها ،سیستم های راداری،تاسیسات نگهداری و پشتیبانی از تجهیزات و همچنین بهبود كیفیت اموزش پرسنل نیروی هوایی شده است.

هواپیماهای انتوف 24 و 26 ،سیستمهای موشكی ضد هوایی S-300 و Buk M1 كه همگی مدرنیزه گشته اند و عمر عملیاتیشان افزایش داده شده كماكان در حال خدمت میباشند و پایگاهی سازمان یافته نیز برای مدرنیزه كردن هواپیماهای MiG-29, Su24, Su-25, Su-27, L-39 ایجاد شده است كه بودجه كافی برای این امر را نیز از صنایع دفاعی اوكراین دریافت داشته است.

برنامه های اینده

از سال 2005 نیروی هوایی اوكراین برنامه ای را یرای باز سازی و افزایش كارایی خود را غاز نمود.علاوه برا ین اوكراینیها برنامه ای را یرای به خدمت گرفتن جنگنده های جدید در سالهای زود اینده را اغاز كردند زیرا حتی هواپیماهای قدیمی و اپگرید شده نیروی هوایی اوكراین نیز تا بیش از سال 2015 توانایی پرواز كردن را نخواهند داشت و این بدان معنا خواهد بود كه تقریبا تا سال 2012 اوكراین باید یك قدم بسیار بزرگ برای خریدن یا ساختن تعداد زیادی از جنگنده های جدید را بردارد.

همچنین نیروی هوایی اوكراین تمرینات مشتركی را با نیروی هوایی فدراسیون روسیه برای بالا بردن امادگی خود انجام داده است و همچنین امكان همكاری نیروهای هوایی دو كشور در صورت كشف حملات تروریستی وجود دارد.


آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات