دانلود کلیپ نظامی+ مجله نیروهای مسلح ایران وجهان
اطلاعات فیلم نظامی و تصاویر زیبااز تجهیزات نظامی ایران وجهان

اشتراک و ارسال مطلب به:

نگاهى به توانایى قدرت رزمى ارتش ایرانارتش مقتدر
پیام آور صلح و امنیت پایدار« اگر طالب صلحى، همواره براى نبرد آماده باش »

حضرت على(علیه السلام )

در این مقاله از مطالب طبقه بندى شده استفاده نشده و بیشتر با اتكا به تحلیل داخلى و خارجى و سیاست هاى نظامى نگاشته شده است.
فضاى جهان در قرن ۲۱ حتى بیش تر از سال هاى میانى قرن بیستم، براساس منطق زور و توان رزمى كشورها شكل گرفته است. در چنین شرایطى متأسفانه تنها قدرت تدافعى و تهاجمى یك كشور است كه مى تواند مانع طمع ورزى دشمنان به خاك آن شود. ایران نیز از این قاعده مستثنى نیست. كشورى با موقعیت ویژه سیاسى، جغرافیایى و اقتصادى چون ایران، اكنون بیش از هر زمان دیگرى مورد توجه قدرت هاى بزرگ جهان بویژه آمریكا قرار گرفته است و به ناچار تنها راه منصرف كردن دشمن از تهاجم افزایش قدرت دفاعى در كنار دیپلماسى فعال است. مقاله اى كه در ادامه مى خوانید به مناسبت هفته دفاع مقدس و پیرامون قدرت ارتش ایران نوشته شده و هدف آن نیز شناساندن بخشى از توان دفاعى كشور به خوانندگان عزیز است.


* بزرگ ترین واحد نظامى منطقه

ارتش ایران یكى از ۳ بازوى اصلى دفاعى كشور است كه باید در كنار بسیج و سپاه پاسداران از یك میلیون و ۶۴۸ هزار كیلومتر مربع خاك پهناور ایران، آن هم در منطقه اى كه از ۳ هزار سال قبل به این سو هرگز روى آرامش به خود ندیده، دفاع كند. مقام هاى نظامى اعتقاد دارند ارتش ایران با در اختیار داشتن بزرگترین نیروى زمینى غرب آسیا، بزرگ ترین واحد هاى زرهى، قوى ترین توان توپخانه و پر تعداد ترین واحدهاى موتوریزه از نظر تعداد، توان اول رزمى خاورمیانه را در اختیار دارد و این سخن آنگاه ارزش پیدا مى كند كه دریابیم ایران این ارتش عظیم را در كنار بسیج و سپاه تنها با بودجه نظامى بسیار كمى، معادل یك سوم عربستان سعودى و نصف رژیم صهیونیستى سرپا نگه داشته است. (رئیس ستاد كل نیروهاى مسلح ایران سال گذشته هزینه سرانه دفاعى ایران را ۱۰۶ دلار اعلام كرد حال آن كه این رقم براى تركیه ۱۵۴ دلار، سوریه ۲۸۰ دلار، عربستان حدود یك هزار دلار و عمان ۷۲۶ دلار بوده است. ارتش ایران در حال حاضر از همه ویژگى هاى یك نیروى فرامنطقه اى برخوردار است و به گفته همه ناظران، در حال حاضر به مراتب قوى تر از سال ۱۳۵۷ (سال خروج مستشاران خارجى و وقوع انقلاب اسلامى) و یا پایان جنگ در ۱۳۶۷ است.
وجود دو رشته كوه عظیم زاگرس از شمال غربى به جنوب و البرز از شمال غرب تا شمال شرق ایران در كنار وجود كویر هاى عظیم شرقى، تپه هاى فراوان و نهرها و رودخانه هاى طویل، جغرافیاى نظامى ایران را به گونه اى طراحى كرده كه نیروى زمینى ایران با قدرت دفاعى خود در كنار واحدهاى ضربتى هوایى و بالگردها قادرند اندیشه تهاجم را از فكر حریف بدر كنند، به گونه اى كه جغرافیاى ایران در برابر كشورهایى نظیر عراق براى یك مهاجم خارجى به مانند جاده اى سنگلاخ در برابر اتوبانى وسیع است.
ایرانیان از هزاران سال قبل به این سو، همواره هنر جنگیدن را به نحوى نشان داده اند بطورى كه در بطن خود شواهدى چون ۷۰۰ سال شكست رومیان و ۵۰۰ سال شكست عثمانى ها، نشان داد كه ارتش ایران ، همه نیروهاى مهاجم از سمت غرب و شمال غرب را بسادگى متوقف كرده كه آخرین آن نیز تهاجم نافرجام ارتش عراق در سال هاى ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ بوده است.


* نیروى زمینى ارتش ایران

ستون فقرات ارتش ایران را در سال هاى اخیر، همواره نیروى زمینى تشكیل داده كه این نیرو به عنوان واحدى حرفه اى در كنار سپاه و بسیج از سال ۱۳۵۹ تاكنون حلقه دفاعى ایران را تكمیل كرده است. نباید از یاد برد كه جنگ پدیده اى چندوجهى است و همان طور كه در جنگ به كشتى، هواپیما، موشك و تسلیحات دیگر نیاز است، وجود مردانى را مى طلبد كه پاى ثابت جنگ باشند؛ كسانى كه حتى اگر جنگ سال ها به طول بینجامد زندگى دیگرى را براى خود در سنگرها تعریف كنند اتفاقى كه در سال هاى جنگ رخ داد و مردان نیروى زمینى در بعضى موارد سوابقى بالاى ۸ ماه حضوردر جبهه را تجربه كردند.
نیروى زمینى ارتش جمهورى اسلامى ایران به طور قطع امروز به مراتب آماده تر از مهرماه سال ۵۹ است، زمانى كه تنها با ۲ لشكر در غرب و جنوب در برابر ۱۲ لشكر عراق دفاع كرد. نیروى زمینى ایران در حال حاضر با بهره گیرى از ده ها لشكر باسابقه از قوى ترین واحدهاى كماندویى و نیروى مخصوص بهره مند است كه بعضى از این واحدها حداقل ۴ دهه داراى تجربه هستند. ارتش ایران همچنین در كنار تانك هاى قدرتمند و بازسازى شده چیفتن از تانك هاى پیشرفته (كه توسط صنایع داخلى ساخته شده) بهره مى برد. اگرچه تعداد تانك هاى ایران اعلام نشده اما رسانه هاى خارجى و نشریات تخصصى، ارقام آن را ۳ تا ۵ هزار دستگاه تخمین زده اند كه این ارقام از قطعیت برخوردار نیست؛ چرا كه ایران با توجه به این كه تانك هاى مورد نیاز خود را به طور مستقیم مى سازد به طور طبیعى آمار آن محرمانه مى ماند. البته شكى نیست كه تانك هاى ایرانى بیشتر از هر قدرت منطقه اى غرب آسیا حتى اسرائیل و تركیه است. ویژگى تانك هاى ایرانى در نوسازى گسترده آنها از بعد از جنگ ۸ ساله به این سو است چرا كه بیشتر ارتش هاى جهان از كهنگى نیروهاى زرهى خود در رنج هستند.
ارزش دیگر نیروى زمینى ایران، در قدرت بالاى جابه جایى آن است.در مانورهاى ولایت، ذوالفقار و نظایر آن نیز ناظران داخلى و خارجى شاهد جابه جایى سریع صدها هزار سرباز و هزاران تانك و نفربر از مسافت هاى دور بودند.
* نیروى هوانیروز
شرایط خاص جغرافیایى ایران، وجود یك هوانیروز قوى را الزامى كرده است. توان بالگرد ایران از دهه ۴۰ به این سو قدرت گرفت و در سال ۱۳۵۷ ایران از تعداد زیادى هلى كوپتر قدرتمند كبرا، ۲۱۲ ، ۲۱۴ ، ۲۰۶ و ۲۰۵ برخوردار بود.
این نیرو در هفته هاى نخست جنگ و در زمانى كه هنوز بسیج، سپاه و نیروى زمینى ارتش قدرت سازماندهى بالایى نداشتند موفق شد با بهره گیرى از پرنده هاى خود و البته شهادت بسیارى از پرسنل، قدرت زرهى عراق را بشدت ضربه زند و سرعت آن را كم كند.
هوانیروز ایران اكنون به مدد قدرت فنى صنایع دفاعى و كارشناسان خود موفق به بازسازى خود و حتى ساخت هلى كوپترهاى جدید شده و از طریق مهندسى معكوس، بسیارى از موشك ها و راكت هاى موردنیاز هلى كوپترهاى خود را تأمین كرده است. در مصاحبه اى كه نگارنده ۳سال قبل با فرمانده هوانیروز داشته است. وى تأكید داشت كه اكنون توان هوانیروز ایران چه از نظر كمى و چه از نظر كیفى كمتر از سال ۵۷ نیست.


* نیروى هوایى ایران

اگرچه بسیارى از كارشناسان خارجى و حتى ناظران داخلى، گمان مى كنند كناره گیرى آمریكا و اروپا ازكمك به نیروى هوایى ایران از سال ۱۳۵۷ از یكسو و نابودى ۷۰ درصد هواپیماهاى ایران در جنگ تحمیلى میان سال هاى ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷موجب شده تا توان هوایى ایران بشدت كاهش یابد، اما واقعیت چیز دیگرى است. ایران بین سال هاى ۶۷ تاكنون هرگز نیروى هوایى خود را فراموش نكرد چرا كه بیاد داشت كه این نیروى هوایى بود كه در سال هاى جنگ در كنار از بین بردن نیروى هوایى عراق (نیروى هوایى عراق در سال هاى جنگ حداقل ۳ بار بازسازى كامل شد) مانع ضدحمله هاى خونین واحدهاى زرهى عراق شد و تا روزى كه خلبانان ایرانى پرنده اى براى پریدن داشتند فضا را براى مهاجمان ناامن كردند.
امروز نیروى هوایى ارتش در كنار نیروى هوایى سپاه قدرت ضربتى قابل توجهى را تشكیل داده است. كارشناسان زیادى در خارج از كشور در سال هاى اخیر بر روى توان نیروى هوایى ایران كار مطالعاتى انجام داده اند و در مقالاتى حتى آن را خطر اصلى در برابر نیروى دریایى آمریكا در منطقه دانسته اند.
آنها با انتقاد از دولت آمریكا كه چندى قبل اف-۱۴هاى نیرویى دریایى خود را كنار گذاشت تا لاكهید بتواند صدها فروند اف-۱۸ جدید خود را به این نیرو قالب كند، متذكر شدند كه ایران تنها كشور جهان است كه هنوز اف-۱۴ دارد و قادر است خطرى بسیار جدى براى نیروهاى دریایى خارجى محسوب شود. بعضى از منتقدان حتى پا را فراتر گذاشته و كنار گذاشتن اف-۱۴ به وسیله نیروى دریایى را خیانت و حركتى براى گرفتن پورسانت اف-۱۸ ها دانستند. به اعتقاد آنها ایران در سال هاى اخیر از تعدادى اف-۱۴ باقیمانده از جنگ خود استفاده كرده و با كمك روس ها قوى ترین نیروى رهگیر منطقه را ایجاد كرده، كه مى تواند از فاصله ۲۴۰ كیلومترى همه جنگنده هاى آمریكایى نظیر اف-،۱۶ اف-۱۸ و اف-۱۵ را رهگیرى كند و زمانى كه آنها حتى این پرنده هاى قدرتمند را نمى توانند مشاهده كنند (اف-۱۸ از فاصله ۹۰ كیلومترى قادر به رهگیرى هدف است) جنگنده هاى آمریكایى را ساقط كنند و در پناه این هواپیماها بمب افكن ها، قایق هاى تهاجمى و دیگر نیروهاى ایران ناوهاى آمریكایى را از بین ببرند. بنظر مى رسد منتقدان اغراق نیز نمى كنند چرا كه ایران در شرایطى كه كارشناسان آمریكایى از سال ۱۳۵۷ ایران را ترك كردند توانست به تنهایى از اف-۱۴ ها استفاده كرده و حداقل ۸۰ تا ۱۰۰ هواپیماى عراقى را با موشك هاى فونیكس منهدم كند. ایران هم اكنون توانسته موشك هاى فونیكس و اسپارو را با روش مهندسى معكوس بسازد.
در حال حاضر نیروى هوایى ایران مطابق برآورد غربى ها ازتعداد قابل توجهى نیرو و هواپیما بهره مى برد كه عمده آنها در اختیار نیروى هوایى ارتش است. (ارقام صحیح تنها باید به وسیله مقام هاى رسمى اعلام شود) واحد اطلاعات ارتش اسرائیل و منابع غربى مدعى هستند ایران از میراژاف-،۱ میگ،۲۳ سوخو،۲۴ توپولوف۲۲ نیز بهره مند است. البته نیروى هوایى ارتش در سال هاى اخیر با بازسازى هواپیماهاى اف-،۴ اف-۵ و اف-۱۴ در كنار خرید میگ ۲۹ و سوخوى،۲۴ قدرت خود را بسیار افزایش داده و قادر است با استفاده از بیش از ۱۰ پایگاه شكارى از سراسر خاك ایران به خوبى حراست كند.
قدرت نیروى هوایى ایران به اندازه اى در سال هاى اخیر افزایش یافته كه چندى پیش ۲ نویسنده غربى به نام هاى دولین و كوپر در مقاله اى مفصل و جامع نسبت به نادیده گرفتن این نیرو به وسیله نظامیان آمریكایى هشدار دادند.
اما آنچه كه نباید از یاد برد، ارزش مردان وخلبانان نیروى هوایى ارتش است. كسانى كه با دست خالى و با بودجه هایى به مراتب كمتر از سال هاى حكومت شاه این نیرو را سر پا نگاه داشته اند. نباید فراموش كرد كه در رژیم سابق، سالانه میلیاردها دلار پول تنها صرف نیروى هوایى مى شد و شاه ۲‎/۵میلیارددلار در سال۱۹۷۳ براى خرید ۸۰ فروند اف-۱۴ داد ودر آن سال هر فروند موشك فونیكس ۲میلیون دلار قیمت داشت. (ارزش دلار آمریكا امروز حداقل یك سوم اوایل دهه۷۰ میلادى است)


* نیروى دریایى ایران

هنوز در دریاى شمال، دریاى عمان و خلیج فارس بزرگ ترین شناورهاى نظامى در اختیار ارتش جمهورى اسلامى ایران است. بعضى از این ناوها بسیار بزرگ و مجهز بوده و قادر است برترى ایران را در دریاهاى مذكور به اثبات برساند.
نیروى دریایى ارتش در حال حاضر در كنار نیروى دریایى سپاه یك قدرت دفاعى- تهاجمى مشترك و پرقدرت را تشكیل مى دهند كه با بهره گیرى رزمناوها و ناوشكن هاى سنگین و ناوچه ها و قایق هاى تندرو قادر به انجام مأموریت هاى متعدد هستند.
ایران با برخوردارى از زیردریایى هاى بزرگ طارق و زیردریایى هاى كوچك تر قدیر و نهنگ این توان را داردكه شناورهاى بزرگ سطحى دشمن را از زیر آب مورد هدف قرار دهد و كارى كند كه ناوهاى چندده هزار تنى قدرت هاى مهاجم غربى نتوانند از توپهاى عظیم خود و یا هواپیماهاى جنگى خود بهره ببرند.
زیردریایى طارق در این میان قدرتى ویژه دارد. این زیردریایى با توان حمل ۱۸ اژدر مى تواند قدرت تخریب یك ناوگان مهاجم را داشته باشد.
نیروى دریایى ایران امروز قادر است با كمك صنایع دفاعى خود، تعداد زیردریایى هاى خود را بشدت افزایش دهد و آن را براساس نیازهاى دفاعى خود شكل دهد. نیروى دریایى ایران همچنین از ده ها شناور رزمى قدرتمند دیگر بهره مى برد.
ایران مدت ها قبل در دكترین دریایى خود پیش بینى كرده بود كه بتواند به وسیله نیروى دریایى خود یك لشكر كامل را جابه جا كند و این مسأله زمانى اهمیت مى یابد كه دریابیم همواره دشمنان كشور قصد تعرض به جزایر ایرانى خلیج فارس را داشته اند.
نیروى دریایى ایران همچنین از واحدهاى ورزیده تكاور دریایى برخوردار است كه با استفاده از هاور كرافت ها (كه سریع ترین وسیله آبى- خاكى دنیا است) مى توان آن ها را به سرعت به نقطه درگیرى اعزام كرد. نیروى دریایى ارتش در كارنامه خود، نبرد ۲ ماهه با نیروى دریایى عراق را نیز دارد كه طى آن (تنها از ماه هاى مهر تا آذر۵۹) نیروى دریایى عراق را براى همیشه از روى خلیج فارس محو كرد.


* نگاهى به توان ارتش در مانورهاى بزرگ اخیر كشور

الف- مانور ضربت ذوالفقار
سال گذشته ارتش با اجراى مانور عظیمى با عنوان ضربت ذوالفقار در هوا، دریا و زمین قدرت خود را به نمایش گذاشت. در دریا این نیرو با به كارگیرى گسترده نیروهاى خود، در منطقه اى به وسعت ۲۵۰ هزار كیلومتر مربع از شرقى ترین نقطه دریایى منطقه (خلیج گواتر در غرب پاكستان تا خرمشهر در غرب خلیج فارس) قدرت شناورها، هلى كوپترها و زیردریایى هاى خود را به نمایش گذاشت.
در بخش زمینى نیز نیروى زمینى تنها طى یك روز ۱۲۰ هزار نفر را جابه جا كرد كه این رقم به معناى جابه جایى ۷ تا ۸ لشكر نیرو، فقط در یك روز است. (۹۰درصد ارتش هاى منطقه حتى از ۵ لشكر نیرو نیز برخوردار نیستند)
ارتش در این مانور ۱۶ استان كشور را درنوردید و براى نخستین بار سربازان ایرانى از گلوله هایى استفاده كردند كه حتى از جلیقه هاى ضدگلوله هم عبور مى كرد. نیروى هوایى ارتش نیز در این مانور براى نخستین بار از جنگنده «صاعقه» ساخت ایران استفاده كرد. این هواپیما كه شبیه اف-۵ است (البته اندكى بزرگتر و داراى ۲سكان عمودى شبیه اف-۱۸) در كنار صدها فروند، اف-،۱۴ میگ ،۲۹ اف-،۷ اف-۴ و اف-۵ قدرت رزمى ایران را به نمایش گذاشتند.

ب- رزمایش پیامبر اعظم(ص)
رزمایش پیامبر اعظم(ص) در فروردین سال گذشته نیز حركت دیگرى از سوى ایران بود تا قدرت هاى خارجى را متوجه توان ایران كند. در این عملیات كه به صورت مشترك میان ارتش، سپاه وبسیج انجام شد ایران قدرت خود را در دریا، زمین و هوا نشان داد. ناظران معتقد بودند كه هیچكدام از قدرت هاى خاورمیانه قادر به بكارگیرى این میزان نیرو در یك مانور نبوده و نیستند. موشك هاى حوت، میثاق، كوثر و فجر در این عملیات موجى از نگرانى را براى ارتش هاى مهاجم فرامنطقه اى به همراه داشتند. بویژه موشك هایى كه قادر است با سرعت ۱۰۰ متر بر ثانیه، هر شناورى را در یك چشم به هم زدن از بین ببرد. مانور دریایى رزمایش مذكور در عمق ۴۰ كیلومتر از نوار ساحلى ایران و به وسعت ۱۰۰ هزار مایل دریایى توان مشترك ارتش و سپاه را به نمایش گذاشت.
آنچه كه از دید ناظران مخفى نماند، قدرت بالاى هلى برن ایران در این عملیات بود. هزاران سرباز تكاور و چترباز در فرصت زمانى بسیار كوتاه در زیر آتش سنگین واحدهاى هوایى و دریایى در سرپل هاى مقرر فرود آمدند این درحالى بود كه حركت هواپیماى موسوم به «صاعقه» نیز كه از موتور قدرتمند بهره مى برد و همچنین از قدرت مانور بالایى نیز برخوردار بود در عمل به كارشناسان نظامى ثابت كرد كه ایران قادر به ساخت جنگنده است.


*نگاهى به بعضى جنگ افزارهاى جدید ساخته شده به وسیله ایران

۱- موشك ضد زره توفان ۲
این موشك كه برضد تانك هاى با زره ضخیم به كار مى رود مى تواند تا ۹۲ درصد برخورد با هدف را تضمین كند و در ۲ مرحله ابتدا نفوذ كرده و سپس تانك را به آتش بكشد. این موشك شبیه موشك تاو آمریكایى است و مى تواند تا ۷۶ سانتیمتر درون تانك نفوذ كند، بدین ترتیب قادر است حتى تانك ۸۰ تنى ام یك آ یك آمریكایى را به مانند پوسته تخم مرغ متلاشى كند. توفان ۲ در حال حاضر به صورت گسترده بر روى خودروهاى جنگى ارتش به كار مى روند.

۲- موشك دریایى كوثر
كوثر موشك هوشمندى به مانند كروز آمریكاست كه مى تواند از خشكى و یا دریا به سمت هدف پرتاب شود. این موشك در اختیار ارتش است و مشابه آن را چین با عنوان (اف ـ ال ـ ۸) در اختیار دارد.

۳- موشك ضد كشتى نور
این موشك نیز كه از موشك ضدكشتى كرم ابریشم چینى پیشرفته تر است قدرت تخریبى زیادى به مانند موشك هاى غربى نظیر هارپون و اگزوست دارد. در مانور ذوالفقار این موشك از یك ناو الوند (نیروى دریایى ارتش) شلیك شد. برد این موشك به ۱۲۰ كیلومتر افزایش یافته و ویژگى آن در تغییر دادن مداوم ارتفاع آن است، به طورى كه در لحظات آخر برخورد، براى فرار از دست تور پدافندى دشمن، در ۵ مترى سطح آب قرار مى گیرد و تنها پس از آن كه به عمق كشتى نفوذ كرد منفجر مى شود، سپاه نیز در كنار ارتش از این موشك استفاده مى كند.

۴- موشك ضد كشتى رعد
غربى ها این موشك را بسیار خطرناك مى دانند كه به دلیل سرعت زیاد امكان هرگونه تحرك را از شناور دشمن سلب مى كند. این موشك ۸ مترى تا ۲۰۰ كیلومتر برد دارد و وزن سرجنگى آن بالاى نیم تن است.

* نتیجه گیرى

ارتش ایران شباهت زیادى به ملت ایران دارد. هر دو بدون ادعا بوده و جنگ طلب نیستند اما اگر لازم باشد روحیه صلح طلبى خود را كنار گذاشته و از خاك كشور دفاع مى كنند، این كارى است كه ۲۶ قرن است انجام داده اند. ارتش ایران در سال هاى اخیر تنها در مانورها ظاهر شده و همیشه سعى كرده در قالب یك مدافع بزرگ ملت ایران عمل كند. این نیرو در ۱۵ سال اخیر توأمان در مانورهاى مختلف قدرت خود را در نبردهاى كلاسیك و یا جنگ نامتقارن نشان داده و بدون اغراق عظمت آن، مى تواند بزرگ ترین «اطمینان دهنده» به ساكنان كشور عزیزمان باشد. واحد عظیمى كه در كنار سپاه و بسیج قدرت دفاعى ایران را به درجه اى افزایش مى دهد كه «خیال نفوذ سرباز مهاجم را حتى اگر نیروى متعلق به قدرت اول نظامى جهان باشد در مرحله آرزو باقى بگذارد.» شاید وجود چنین نیرویى باشد كه سبب شده تا دشمنان ما اوج تهدیدشان تنها حمله از راه دور با موشك و یا بمباران از ارتفاع بسیار بالا باشد و كارشناسان نظامى غربى و روسى سال هاست به آمریكا هشدار مى دهند، انتقال نیرو به داخل فلات ایران به معناى باز كردن درهاى جهنم بر روى سربازان بر هنه آمریكایى است.


آخرین مطالب
صفحات جانبی

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات